BEN FİLİZCE…SENCE?


Her birimiz ortak dil olarak “Türkçe” konuşuyoruz.. 

Aslında her birey “Kendince” konuşuyor.. Ağzınızdan çıkan bir lafı karşı tarafın filtresi yani deneyimleri almak istediği gibi algılıyor. O da “kendince” konuşuyor.

Senin söylediğin bir kelimeyi bir kişi abartırken, diğeri küsüyor, bir diğeri küfür gibi algılayıp diş biliyor, başka biri direk saldırıyor..

Hiç düşündünüz mü neden tepkiler bu kadar farklı?

Birine bir şeyi aynı cümle ile defalarca söylersiniz ve anlamaz. “Duvara söylesem anlardı. Türkçe konuşuyorum, anlamıyor musun?” dersin. Çık dışarı bak! “Kendince konuşuyorsun!! Yani düşünce sistemi çerçeven içinde!! Temelde 3 sistem üzerinden iletişime geçeriz. Görme, duyma, hissetme.. Tek temsil sisteminin aktif olması diğerlerinin söylediklerini kaçırman anlamına gelir. Her birey ile olan iletişimi güçlendirmen, yaptığın bir işi daha etkin yapabilmen için farklı perspektiften görme yeteneğinin gelişmesi gerekir. Yani “kendince” ye yatırım yapman gerekir.

Kendince’nin gelişimi devam ederken farklılık gözle görülürken senin ve çevrenin tarafından hissedilir. 

Ağzından çıkanı kulağın duysun! Dikkat et bakalım nasıl konuşuyorsun?

Etikete anlam yüklersen altının doldurulabilirliğini ve öğrenebilirliği kaçırırsın..

Eğer tüm işi etiketler yapıyor olsaydı her annenin çocuğuyla iletişim performansı aynı olurdu. Her öğretmen aynı konuyu anlatıyor ama her biri “kendince” tekniği ile bunu öğrencilere sunuyor. “Kendince”ye yapılan yatırım, o öğrencileri mutlu ve öğrenebilir kılarken, veriyi memnun kılıyor. Evinde eşi de kendinceye yatırım yapan öğretmenden memnun.. Her meslek için bunu konuşabiliriz..

Bu nedenle tüm yatırımımı, aldığım tüm eğitimlerin ve deneyimlerin mimarı; yani size ulaşan = duyabilirlik, görebilirlik ve hissedebilirliği yaşatan “filizce” ye yapıyorum. Anlama, analiz, sorun çözme, iletişim, güven verme.. Hepsinin kaynağının “filizce” nin gelişimi olduğunu biliyorum. Gördüğünüz değişim ve farklılık ondaki yatırımdır. Sadece etikete yatırım yaparsanız, şişirdiğiniz mezara basmaktan korkarsınız, çökeceğini bildiğiniz için.. Altını doldurun yaptığınız işin.. Kendince’ye yatırımı yap ki farkın hissedilsin..

Kategoriler: Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir